Laserski mikropiling može varirati od vrlo blagog do agresivnog. Unatoč tomu tretman je uglavnom bezbolan, a vrijeme oporavka kratko (2-5 dana). Laserski piling metoda je kojom se postiže površinsko zaglađivanje s ciljem poboljšanja vitalnosti kože, ujednačavanja pigmentacije, otklanjaju se fine epidermalne linije, aktinična keratoza i keratinizacije.
Učinak
Osim što se vrlo precizno otkloni oštećeni površinski sloj kože i na prirodan način stimuliraju stanice unutar dermisa na produkciju novog, svježeg površinskog sloja, toplinski se podražuje dublje slojeve što potiče obnovu kolagena i elastina, te dolazi do zatezanja kože. Neoštećeni dijelovi kože koji okružuju mikrodermalne zone oštećenja, služe kao rezervoar zdravog tkiva, odnosno omogućuju brzu repopulaciju epidermalnih stanica. Proces reepitelizacije najčešće traje nekoliko dana. Zatezanje kože nakon tretmana frakcijskim laserom nastaje kao rezultat trenutne i odgođene kontrakcije kolagena i remodeliranja kolagenih vlakana, te dolazi do poboljšanja teksture i tonusa kože tretiranog područja. Ublažuju se znakovi fotostarenja kože, manji ožiljci i sitnije nepravilnosti kože. Najčešće se tretira koža lica, vrata, dekoltea i ruku.
Rezultati kliničkih ispitivanja pokazali su mjerljiv klinički i histološki učinak laserskog pilinga na tretirano područje, no upućuju i na potrebu višekratnih tretmana.
Laserski piling može se upotpuniti drugim tretmanima, što poboljšava učinak (PRP, mezoterapija). Odličan rezultat može se postići samo jednim tretmanom, no često je potrebno više tretmana u razmaku od 4-6 tjedana, što ovisi o tipu i stanju kože.
Prije tretmana nužno je obaviti konzultacije, te razmotriti mogućnosti i očekivanja, odrediti plan tretmana.
Odmah nakon tretmana mogu se pojaviti crvenilo, otečenost, osjećaj pečenja, ljuskanje kože, no iako u malom postotku, kod laserskih tretmana postoje i rizici i nuspojave, a to su infekcija, pojava ožiljaka, promjene u pigmentaciji kože, te druge neželjene nuspojave. Neobično je važna i njega kože nakon laserskog tretmana, o čemu pacijent dobiva vrlo detaljna uputstva.
Kontraindikacije: bakterijska ili virusna infekcija, uzimanje fotosenzitivnih lijekova, izlaganje UV zračenju, bolesti vezivnog tkiva, keloidi, sklerodermija, neki prethodni korektivni zahvati, epilepsija, trudnoća te nerealna očekivanja pacijenta.
I još nešto:
Erbium:YAG laser MCL 31 Dermablate je aparat koji pripada najnovijoj generaciji laserske tehnologije u medicini, a zbog svojih tehničkih karakteristika pruža sigurnost u smislu određivanja promjera spota, energetskog nivoa (dubine prodiranja u slojeve kože) i frekvencije (brzine) pulsiranja laserske zrake; stoga možemo govoriti o kontroliranim uvjetima rada tijekom tretmana.
Precizna laserska tehnologija ne ostavlja mogućnost pogreške, no liječnici koji koriste ovu tehnologiju trebaju biti osposobljeni, upoznati sa standardima i stručnim preporukama za korištenje lasera u njihovoj specijalnosti.
Literatura: