Ateromi se češće javljaju kod muškaraca, nakon puberteta. Najčešće su lokalizirani na licu, vlasištu, vratu, prsima, leđima i perigenitalno. Češće se javlja kod ljudi koji su skloni aknama i pojačanom znojenju.
Liječenje ateroma je kirurško, a uklanjaju se iz estetskih, praktičnih razloga ili zbog rasta i upale. Manje promjene moguće je ukloniti radiofrekvencijom, dok je za uklanjanje većih ateroma neophodna kirurška ekscizija u lokalnoj anesteziji, kada se aterom odstranjuje kompletno, s čahurom. U tom slučaju dolazi do potpunog izlječenja, odnosno na tom mjestu aterom se ne može ponoviti. Ako je došlo do akutne upale, potrebno je aterom incidirati i drenirati sadržaj uz svakodnevno previjanje i kontrolu. Kad se sanira akutna upala aterom je moguće kirurški ekscidirati.
Pouzdan način sprječavanja nastanka ateroma ne postoji. Osobama koje su sklone nastajanju ateroma preporučuje se korištenje proizvoda za njegu tijela bez ulja, te se tako smanjuje mogućnost začepljenja izvodnih kanala žlijezda lojnica.
Literatura:
Chandrasekaran V, Parkash S, Raghuveer CV. Epidermal Cysts - A Clinicopathological and Biochemical Study. Postgrad Med J.1980;56:823-7.