Hiperpigmentacije (fleke) nastaju zbog prekomjerne proizvodnje melanina, te mogu predstavljati veliki estetski problem. Niz čimbenika može utjecati na nastanak hiperpigmentacija, a najčešće je to sunce, hormoni, upalna stanja, ozljede kože, genetska predispozicija. Hiperpigmentacija također može biti simptom nekih sistemskih bolesti, kao što su autoimune bolesti, bolesti probavnog sustava, metabolički poremećaji i nedostatak vitamina. Također, hiperpigmentacija se može javiti i kod uzimanja određenih antibiotika, hormonske terapije, kemoterapije, upotrebe nekih lijekova.
Najčešće se javljaju:
SUNČANE PJEGE (lentigo solaris) su promjene na koži u vidu sitnih smeđih promjena. Najčešće se javljaju na koži lica, šaka, a mogu se pojaviti na koži cijelog tijela. Genetski su uvjetovane, a njihov intenzitet i broj intenzivniji su tijekom ljeta i nakon izlaganja suncu.
STARAČKE PJEGE (lentigo senilis) uvjetovane su fotostarenjem kože. Obično se javljaju nakon četrdesete godine života, a starenjem se broj povećava.
MELASMA je stečeni poremećaj pigmentacije koji karakteriziraju simetrično raspoređene hiperpigmentirane fleke u području čela, obraza i brade. Iako uzrok i način nastanka nije potpuno razjašnjen, hiperaktivni melanociti stimulirani ultraljubičastim zračenjem su najčešće prihvaćeni uzroci.Mogu nastati i djelovanjem hormona, uglavnom estrogena, te se često javljaju u trudnoći ili tijekom hormonske terapije. U 90% slučaja javljaju se u žena. Unatoč brojnim načinima liječenja melasme treba imati na umu da je liječenje dugotrajno, a ponovno pojavljivanje melasme je moguće.
POSTINFLAMATORNA HIPERPIGMENTACIJA obično se javlja nakon akni, ozljeda ili drugih oštećenja kože. Parfemi i kozmetički preparati koji sadrže fotosenzibilizatore također mogu izazvati tamnu pigmentaciju kože (dermatitis Berloque).
PJEGICE na koži genetski su uvjetovane, najčešće su povezane s prirodno crvenom kosom i svijetlim tenom, no iako djeluju šarmantno neki bi ih rado prikrili.
Postoji nekoliko mogućnosti liječenja u cilju uklanjanja pigmenta, kao i neke vrste tretmana koje dovode do uklanjanja površnog sloja kože, gdje se najčešće pigment nalazi.
U Poliklinici Rosso liječenje hiperpigmentacija najčešće se provodi kombinacijom medicinskog kemijskog pilinga i lokalne terapije s odgovarajućom kremom, te laserskom ablacijom.
SPOT ERASER je topikalni tretman izbjeljivanja koji u svom sastavu uključuje aktivne sastojke za izbjeljivanje koji djeluju na svim razinama sastava i metabolizma melanina. To je sigurna metoda jednostavne i brze primjene, koja je prikladna za sve tipove kože, čak i najosjetljivije. Učinkovito djeluje na sve tipove hiperpigmentacija, ali i pomlađuje i osvježava izgled kože tretiranog područja.
Lightocean alge su aktivni sastojak ovog preparata s pametnim mehanizmom koji djeluje protiv melanogeneze. Selektivno se ekstrahira iz smeđih algi Halidrys siliquosa (L.) Lyngbye. Djeluje na mehanizam sinteze melanina i može uspješno smanjiti razinu hiperpigmentacije na koži. Djeluje na različitim razinama: tijekom sinteze melanina (inhibira djelovanje tirozinaze i time sinteza melanina) i nakon sinteze melanina (inhibira rast melanocita i kontrolira prijenos melanosoma u epitelne stanice). Lightocean alge također pruža zaštitu od slobodnih radikala i UV zračenja.
Ekstrakt Kudzu symbiozone reducira koncentraciju melanina i ima antioksidacijska svojstva te neutralizira slobodne radikale, usporavajući melanogenezu.
Nekoliko mjeseci pa i godina nakon liječenja hiperpigmentacija neophodna je zaštita od sunca, jer genetska sklonost i hormonski status čine kožu osjetljivom na UV zračenje, i promjene se lako mogu ponovno javiti u manjoj ili većoj mjeri. Zbog toga je neophodna redovna upotreba krema s visokim zaštitnim faktorom s ciljem sprečavanja nastanka novih promjena.
Tekst piše: Prim.dr.sc. Marinela Rosso, dr.med. otorinolaringolog, plastični kirurg glave i vrata
Literatura:
1. Kanlayavattanakul M, Lourith N. Plants and Natural Products for the Treatment of Skin Hyperpigmentation - A Review. Planta Med.2018;84(14):988-1006.
2. Downie J, Schneider K, Goberdhan L, Makino ET, Mehta RC. Combination of In-Office Chemical Peels With a Topical Comprehensive Pigmentation Control Product in Skin of Color Subjects With Facial Hyperpigmentation. J Drugs Dermatol.2017;16(4):301-6.
3. Yaşar B, Yaşar Ş, Güneş P. Face Skin Hyperpigmentation During Pegylated Interferon and Ribavirin Theraqpy. Turk J Gastroenterol; 2015;26(2):189-90.
4. Sardana K, Chugh S, Garg VK. Which Therapy Works for Melasma in Pigmented Skin: Lasers, Peels or Triple Combination Creams? Indian J Dermatol Venereol Leprol. 2013;79(3):420-2.
5. Tian WC. Novel Technique to Treat Melasma in Chinese: The Combination of 2940-nm fractional Er:YAG and 1064-nm Q-switched Nd:YAG Laser. J Cosmet Laser Ther. 2016;18(2):72-4.